داروهای دامپزشکی

گلوکزامین برای مفاصل سگ

بررسی گلوکزامین برای سگ‌ها

گلوکزامین (معمولاً به عنوان Cosequin® شناخته می شود) برای درمان آرتریت و کمک به تقویت تحرک و سلامت مفاصل در سگ ها و گربه ها استفاده می شود و یکی از مکمل های رایج در دامپزشکی است. با این حال، در مورد استفاده از گلوکزامین و کندرویتین در حیوانات خانگی مبتلا به آرتریت و ناهنجاری های مفصلی، اختلاف نظر قابل توجهی وجود دارد. این به این دلیل است که این دسته از داروها مطالعات محدودی دارند ولی نتایج آنها تائید شده اند .

نکات کلیدی در مورد گلوکزامین برای بهبود وضعیت مفصل سگ

گلوکزامین و کندرویتین متعلق به دسته ای از داروها هستند که به عنوان مواد مغذی شناخته می شوند. آنها به معنای معمول دارو نیستند، اما برای اثری مشابه دارو تجویز می شوند. چنین داروهایی توسط FDA تائید نمیشوند چرا که به عنوان دارو شناخته نمیشوند. از آنجایی که مواد مغذی به جای دارو، مکمل های غذایی در نظر گرفته می شوند، تحت قوانین FDA قرار نمی گیرند، که منجر به تنوع قابل توجهی در کیفیت محصول می شود. غضروف و مایع درون مفاصل برای عملکرد طبیعی مفاصل بسیار مهم هستند. با افزایش سن یا پس از ضربه، این غضروف ممکن است به طور کامل عمل نکند و سطح مایعات ممکن است کاهش یابد. گلوکزامین یک اسید آمینه است که برای تولید موکوپلی ساکاریدها مانند کندرویتین ضروری است. این به طور طبیعی در پوسته خرچنگ ها، خرچنگ ها و میگوها و همچنین غضروف گاو یا کیتین وجود دارد. گلوکزامین در غذاها موجود نیست. چندین نمک گلوکزامین از جمله سولفات، هیدروکلراید، هیدرویدید و N-استیل وجود دارد. این نمک ها می توانند بر جذب تأثیر بگذارند، اما به نظر می رسد همه آنها به یک اندازه مؤثر هستند. گلوکزامین هیدروکلراید که معمولاً استفاده می شود به خوبی از طریق خوراکی با حداکثر غلظت در حدود 1.5 تا 2 ساعت پس از مصرف جذب می شود. کندرویتین سولفات ها گلیکوزآمینوگلیکان هایی هستند که در بسیاری از بافت ها از جمله غضروف یافت می شوند. با افزایش سن، کندرویتین کمتری در بدن وجود دارد که می تواند سلامت غضروف را مختل کند. کندرویتین خوراکی باعث میشوند که گلیکوزامینوگلیکان های سرم خون را افزایش می دهد. گلوکزامین و کندرویتین سولفات زمانی که با هم استفاده می‌شوند بهتر عمل می‌کنند . به طور مشترک، میتوانند به تامین مواد مغذی لازم برای ترمیم و عملکرد غضروف کمک کنند و یک اثر ضد التهابی ملایم ارائه دهند. بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی نسخه ای از این مکملها را بصورت ترکیبی  برای بهبود آرتروز مفاصله برای سگ خود مصرف می کنند. گلوکزامین و کندرویتین بدون نسخه در دسترس هستند، اما باید تحت نظارت و راهنمایی یک دامپزشک تجویز شوند.

نام های تجاری و نام های دیگر گلوکزامین

فرمولاسیون انسانی: گلوکوزامین و کندرویتین توسط شرکت های دارویی متعدد با نام های تجاری مختلف و آماده سازی های ژنریک مختلف عرضه می شود. فرمولاسیون دامپزشکی: Cosequin® (Nutramax)، CosequinDS® (Nutramax)، Restor-A-Flex® (Fort Dodge)، Glycoflex®، Nutrivet®، Next Level®، Aniflex®، Phycox®، Caniflex®، Oste-O-Guard ®، Promotion®، و آماده سازی های مختلف عمومی.

کاربرد گلوکزامین در گربه و سگ

استفاده اولیه از گلوکزامین و کندرویتین برای ارتقای سلامت سگ و گربه با کمک به درد مفاصل و بهبود تحرک و عملکرد غضروف مفاصل است. آرتریت به التهاب یا تورم در مفصل اشاره دارد. علل آرتریت در حیواناتی نظیر سگ و گربه به موارد زیر اشاره کرد:

  •  رشد غیر طبیعی استخوان یا مفصل
  • بی ثباتی رباط ها و تاندون های اطراف
  • آسیب یا آسیب به مفصل
  • عفونت یا آسیب ناشی از سیستم ایمنی باشد.

در حالی که داروهای ضد التهابی درمان های رایجی برای آرتریت هستند، رویکرد دیگر شامل محافظت از غضروف در مفصل و “تغذیه” مفصل است. یکی دیگر از کاربردهای عالی در گربه ها درمان سیستیت ایدیوپاتیک گربه (FIC) است. در اینجا درباره FIC بیشتر بدانید. گلیکوزامینوگلیکان ها یک لایه محافظ در مثانه هستند و از آنجا که این داروها می توانند گلیکوزامینوگلیکان های سرم را افزایش دهند، در گربه های مبتلا به بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه ها با موفقیت استفاده شده است. یک مطالعه نشان داد که خطر انسداد ادرار در گربه‌هایی که از این مکمل استفاده می‌کنند کمتر است. این مواد مغذی همچنین ممکن است برای سگ هایی که تحت عمل زیبایی گوش قرار می گیرند (مانند پینچر دوبرمن) استفاده شود. اعتقاد بر این است که این مکمل به حمایت از ثبات غضروف کمک می کند.

تداخلات گلوکزآمین با سایر داروها

تداخلات دارویی شامل وارفارین، هپارین، دوکسوروبیسین و اتوپوزید است.

عوارض جانبی گلوکزآمین در سگ و گربه

اگر نگران مصرف دوز سمی دارو توسط حیوان خانگی خود هستید و هر یک از عوارض جانبی زیر را مشاهده کردید، با دامپزشک خود تماس بگیرید یا از طریق مشاوره فوری با دامپزشکان آنلاین دکترپت در ارتباط باشید.

 واکنش های افزایش حساسیت با مکمل های مفصلی امکان پذیر است، بنابراین به حیوانات خانگی با سابقه مشکلات نباید این مکمل داده شود. عوارض جانبی بسیار نادر است، اما ممکن است شامل ناراحتی های گوارشی، مانند اسهال و/یا نفخ باشد. هیچ مطالعه مستندی در مورد ایمنی استفاده از گلوکزامین و کندرویتین در سگ ها و گربه های باردار یا شیرده وجود ندارد.  بزرگترین عارضه جانبی استفراغ و اسهال است.

اگر سگ شما به گلوکزامین حساسیت یا آلرژی داشته باشد، عوارض جانبی گلوکزامین برای سگ ها اغلب رایج است، مانند: استفراغ اسهال کمبود اشتها خواب آلودگی یبوست

اشکال دارویی موجود گلوکزامین در دامپزشکی

فرمولاسیون شامل قرص، قرص جویدنی، جونده نرم، مایعات و کپسول است. به عنوان خوراکی و در برخی از غذاهای سگ موجود است. بسیاری از محصولات سگ “گلوکوزامین” نه تنها حاوی گلوکزامین، بلکه کندرویتین، ویتامین C (اسید اسکوربیک)، اسیدهای چرب امگا 3، EPA و DHA نیز هستند. ویتامین C اضافه می شود زیرا به ساخت کلاژن کمک می کند و اسیدهای چرب امگا 3 می توانند تورم و درد مفاصل را کاهش دهند. بسته به برند، غلظت های مختلفی در دسترس است. به عنوان مثال، برخی از فرمولاسیون ها شامل 250 میلی گرم گلوکزامین و 200 میلی گرم کندرویتین هستند، در حالی که مارک های دیگر دارای 500 میلی گرم گلوکزامین و 400 تا 500 میلی گرم کندرویتین هستند. یک فرمول رایج گربه به صورت کپسول اسپرینکل موجود است که حاوی 125 میلی گرم گلوکزامین و 100 میلی گرم کندرویتین برای گربه ها است.

قرص گلوکزامین مخصوص سگ

آیا می توانید از محصولات گلوکزامین انسانی برای سگ و گربه استفاده کنید؟

بسیاری از محصولات گلوکزامین انسانی در بازار وجود دارد. در مورد استفاده از آنها در سگ ها و گربه ها اختلاف نظر وجود دارد. ترکیبات و غلظت محصولات انسانی متفاوت است و برای تعیین اثربخشی و ایمنی در حیوانات خانگی آزمایش نشده است. بسیاری از محصولات انسانی به شکل قرص هستند و برای جذب در دستگاه گوارش انسان فرموله شده اند. دوز و ترکیب نیز در محصولات انسانی متفاوت است. بهترین محصول برای استفاده برای سگ یا گربه محصولی است که به طور خاص برای آن نوع حیوان ساخته و مطالعه شده باشد. اطمینان حاصل کنید که هر محصولی که به حیوان خانگی خود می دهید حاوی شیرین کننده مصنوعی زایلیتول نباشد که می تواند برای سگ ها و گربه ها سمی باشد. در اینجا درباره سمیت زایلیتول بیشتر بدانید.

 

اطلاعات دوز گلوکزامین برای سگ و گربه

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 15-30 mg/kg P.O Q.1D معمولا 6 هفته
گربه 15-30 mg/kg P.O Q.1D معمولا 6 هفته

 

دارو هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود تجویز شود. غلظت این مواد در هر محصول ممکن است با برند متفاوت باشد. گلوکزامین و کندرویتین را می توان با یا بدون غذا تجویز کرد. محصول گلوکزامین به صورت سولفات گلوکزامین یا هیدروکلراید گلوکزامین (گلوکوزامین HCL) در دسترس است. محصولات را زیر نور مستقیم خورشید نگهداری نکنید. توجه به این نکته مهم است که مکمل های گلوکزامین برای سگ ها به طور کلی با کندرویتین ترکیب می شوند و بر اساس جزء کندرویتین دوز می شوند. بیشتر محصولات حاوی دستورالعمل هایی روی برچسب هستند. دوز توصیه شده برای اکثر سگ ها و گربه ها 15 تا 30 میلی گرم بر کیلوگرم (میلی گرم بر کیلوگرم)  به مدت 6 هفته است. پس از این مدت، دوز ممکن است به نصف کاهش یابد. دوز برای سگ ها و گربه ها به شرح زیر است: کمتر از 10 پوند (5 کیلوگرم) = 1/4 تا 1 کپسول هر 12 تا 24 ساعت بسته به مارک تجویز شده توصیه می شود. 10 تا 25 پوند (5 تا 15 کیلوگرم) = 1/2 تا 2 کپسول هر 12 تا 24 ساعت بسته به مارک مصرفی توصیه می شود. 25 تا 50 پوند (15 تا 25 کیلوگرم) = 1 تا 2 کپسول هر 12 تا 24 ساعت بسته به مارک مصرفی توصیه می شود. 50 تا 100 پوند (25 تا 50 کیلوگرم) = 1/2 تا 3 کپسول هر 12 تا 24 ساعت بسته به برندی که تجویز می شود. بیش از 100 پوند (بیش از 50 کیلوگرم) = 2 تا 4 کپسول هر 12 تا 24 ساعت بسته به برند تجویز شده. اثرات درمانی ممکن است تا 6 هفته طول بکشد. مدت زمان مصرف بستگی به شرایط تحت درمان، پاسخ به دارو و بروز هرگونه عوارض جانبی دارد. مطمئن شوید که نسخه را تکمیل کنید مگر اینکه به طور خاص توسط دامپزشک شما تجویز شود. حتی اگر حیوان خانگی شما احساس بهتری داشته باشد، کل برنامه درمانی باید تکمیل شود تا از عود بیماری جلوگیری شود. اگر هر زمانی احساس کردید که مشکلات مفصل حیوان خانگی شما بدتر است، کاهش تحرک یا هر مشکل دیگری وجود دارد، لطفاً با دامپزشک خود تماس بگیرید. اغلب، این مکمل مفصل در ترکیب با داروهای دیگر با بیماری پیشرفته استفاده می شود. داروهایی که معمولاً همراه با گلوکزامین برای سگ ها استفاده می شوند شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند کارپروفن (Rimadyl®) یا داروهای ضد درد مانند گاباپنتین، ترامادول و/یا T-Relief هستند. عوارض و عوارض جانبی احتمالی با این داروها بیشتر است، بنابراین محصولات گلوکزامین اغلب قبل از داروهای تجویزی توصیه می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *