داروهای دامپزشکی

گاباپنتین برای سگ و گربه

استفاده از گاباپنتین در گربه

 

مروری بر گاباپنتین برای سگ و گربه

گاباپنتین، یک داروی رایج انسانی که به نام نورونتین® نیز شناخته می‌شود، دارویی است که معمولاً در دامپزشکی برای درمان درد مزمن و اختلالات تشنج پیچیده در سگ‌ها و گربه‌ها استفاده می‌شود. تشنج در واقع تظاهرات فیزیکی فعالیت الکتریکی غیر طبیعی مغز است. تشنج جزئی تنها بخشی از بدن را درگیر می کند در حالی که تشنج عمومی (گرند مال) کل بدن را درگیر می کند. سگ هایی که تحت تاثیر تشنج های مزمن قرار می گیرند اغلب برای کنترل این حوادث نیاز به درمان دارند. گاباپنتین معمولاً به عنوان روش اصلی کنترل تشنج تجویز نمی شود، اما همراه با سایر داروها تجویز می شود.

گاباپنتین معمولاً در سگ هایی که تشنج خوشه ای دارند (تشنج های متعدد در مدت زمان کوتاه) استفاده می شود. این دارو با مهار کانال‌های کلسیمی عمل می‌کند، بنابراین از هجوم کلسیم به سلول‌هایی که می‌توانند باعث تشنج شوند، جلوگیری می‌کند. با این حال مکانیسم عمل برای کنترل درد به طور کامل شناخته نشده است. گاباپنتین به سرعت جذب می شود و در عرض 2 ساعت به حداکثر اثر خود می رسد. این دارو یک داروی نسخه ای است و فقط از دامپزشک یا با تجویز دامپزشک قابل تهیه است. گاباپنتین در حال حاضر برای استفاده در حیوانات توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است، اما به طور قانونی توسط دامپزشکان به عنوان یک داروی بدون برچسب تجویز می شود.

نام های تجاری و نام های دیگر گاباپنتین

فرمولاسیون انسانی: Neurotin® (Pfizer) فرمولاسیون دامپزشکی: ندارد

موارد استفاده از گاباپنتین برای سگ و گربه

گاباپنتین برای درمان اختلالات تشنج (در درمان ترکیبی با سایر داروهای ضد تشنج) و همچنین برای اختلالات درد مزمن استفاده می شود.

کپسول گاباپنتین میتوانید به عنوان آرام بخشی در گربه استفاده کنید.

قرص گاباپنتین برای درد مزمن در سگ

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

گاباپنتین در حالی که به طور کلی در صورت تجویز توسط دامپزشک بی خطر و موثر است، می تواند در برخی از حیوانات عوارض جانبی ایجاد کند. این دارو نباید به حیوانات باردار یا شیرده داده شود. گاباپنتین باید با احتیاط در حیوانات مسن و آنهایی که نارسایی کلیوی دارند استفاده شود. گاباپنتین ممکن است با سایر داروها از جمله آنتی اسیدها مانند پنتوپرازول (بیشتر بدانید)، هیدروکورتیزون و مورفین تداخل داشته باشد. برای تعیین اینکه آیا سایر داروهایی که حیوان خانگی شما دریافت می کند می تواند با این دارو تداخل داشته باشد، از دامپزشک حیوان خود یا دامپزشکان آنلاین دکترپت کمک بگیرید. یکی از شایع ترین عوارض جانبی این دارو، خواب آلودگی و آرامبخشی است که معمولاً گذرا است. در موارد مصرف بیش از حد تجویز شده توسط دامپزشک، سکندری، لرزش و آرامبخشی عمیق گزارش شده است.

اشکال دارویی موجود گاباپنتین

این دارو به صورت قرص و کپسول در دوزهای 100، 300، 400، 600 و 800 میلی گرم موجود است. گاباپنتین به صورت محلول خوراکی نیز موجود است. با این حال، حاوی زایلیتول، یک سم شناخته شده برای سگ است، و به دلیل مشکلات مرتبط مانند هیپوگلیسمی معمولاً در سگ ها استفاده نمی شود.

کپسول گاباپنتین

 

 

اطلاعات دوز گاباپنتین برای سگ و گربه

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 3-20mg/kg P.O برحسب دستور دامپزشک
 گربه 1.25-50mg/kg P.O برحسب دستور دامپزشک

دارو هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود تجویز شود.

برای درمان تشنج در سگ ها: گاباپنتین با دوز 10 تا 20 میلی گرم بر کیلوگرم هر 6، 8 یا 12 ساعت شروع می شود. در سگ های مبتلا به تشنج خوشه ای، دارو اغلب با دوز 10 میلی گرم بر کیلوگرم هر 8 ساعت به مدت 3 روز استفاده می شود.

برای کنترل درد در سگ ها:دوزهای گاباپنتین از 3 تا 10 میلی گرم بر کیلوگرم هر 24 ساعت متغیر است.

برای آرامبخشی در گربه های استرسی : از دامپزشکان دکترپت مشاوره بگیرید.

برای درمان تشنج در گربه ها: گاباپنتین با دوز 5 تا 10 میلی گرم بر کیلوگرم هر 8 تا 12 ساعت شروع می شود.

برای کنترل درد در گربه ها: دوزها از 1.25 تا 2.5 میلی گرم بر کیلوگرم هر 12 ساعت متغیر است. دوزهای بالاتر (تا 50 میلی گرم برای هر گربه 1 تا 3 بار در روز) توسط برخی دامپزشکان توصیه می شود.

 

مدت زمان مصرف بستگی به شرایط تحت درمان، پاسخ به دارو و بروز هرگونه عوارض جانبی دارد. مطمئن شوید که حیوان خانگی شما نسخه را تکمیل کند، مگر اینکه به طور خاص توسط دامپزشک شما دستور دیگری داده باشد.

برای مشاوره آنلاین با دامپزشکان میتوانید از وبسایت دکترپت 24 استفاده نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *