مراقبت از حیوانات خانگی

نشانه‌های اصلی افسردگی در گربه + درمان

همه چیز درباره گربه افسرده و درمان افسردگی

اگرچه سگ‌ها به طور معمول فعال‌تر و پرانرژی‌تر از گربه ها هستند، گربه‌ها اغلب خیلی بیشتر از آن چیزی که شهرتشان نشان می‌دهد، رفتارهای آرامتری دارند. با این حال، گاهی اوقات، صاحبان گربه احساس میکنند گربشان بیحال و دپرس میباشد. گربه‌هایی که قبلاً دوست‌داشتنی بودند، ناگهان گربه‌هایی عصبانی و ساکت هستند که علاقه‌ای به اسباب‌بازی‌ها، غذاها و فعالیت‌های مورد علاقه‌شان ندارند. این رفتارها می تواند نشانه هایی از افسردگی گربه ها باشد که به طور بالقوه توجه دامپزشک را ضروری می کند. مشاوره آنلاین با دامپزشک

نشانه هایی گربه افسرده چیست؟

گربه‌ها همیشه تشخیص احساساتشان آسان نمیباشد. والدین حیوانات خانگی باید مراقب علائمی از این دست باشند و به خاطر داشته باشند که تشخیص آنها ممکن است پیچیده و سخت باشد.

اینفوگرافیک نشانه های افسردگی گربه

تغییرات اشتها: اگر یک گربه بصورت ناگهانی دچار تغییرات اشتها شده باشد، یکی از عوامل موثر میتواند افسردگی باشد.
تغییرات رفتاری: برخی از گربه‌ها مانند چسب به والدین خود می‌چسبند، در حالی که برخی دیگر مستقل‌تر هستند و به زندگی روزمره انفرادی علاقه دارند. افسردگی ممکن است این رفتارها را برعکس کند.
خستگی یا بی قراری:  می توانید از حیوانات خانگی خود انتظار داشته باشید که هر روز بین 15 تا 20 ساعت چرت بزند. با این حال، چیزی به نام خواب زیاد وجود دارد. گربه‌ای که بیش از حد بخوابد ممکن است از احساس غم و اندوه یا افسردگی رنج ببرد. مراقب بی خوابی هم باشید اغلب به اندازه خستگی یک علامت هشدار است.
نظافت ضعیف یا بیش از حد: گربه هایی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند ممکن است به طور ناگهانی عادات نظافت خود را تغییر دهند. اگر بچه گربه سختگیر سابق شما نظافت را متوقف کرد، با دامپزشک در ارتباط باشید. برای گربه های مضطرب و افسرده، این امکان وجود دارد که نظافت بیش از حد شود. در موارد شدید، اگر دامپزشک به آن رسیدگی نشود، می تواند منجر به ریزش مو و ناراحتی شود.
بی‌علاقگی به اسباب‌بازی‌ها و فعالیت‌های مورد علاقه: افسردگی گربه‌ها اغلب خود را در بی لذتی نشان می‌دهد، بی‌علاقگی به چیزهایی که زمانی لذت می‌بردند. از دست دادن ناگهانی علاقه به بازی‌ها و خوراکی‌های مورد علاقه گربه‌تان می‌تواند یک علامت هشدار باشد.

زبان بدن گربه شما: نشانه های غم و استرس

علائم افسردگی در گربه Dsh
تغییرات رفتاری تنها راهی نیست که گربه ها به صاحبانشان می گویند که افسرده هستند. تغییرات ظریف در زبان بدن گربه شما می تواند افسردگی، اضطراب و استرس زمینه ای را نشان دهد.

گربه ها ممکن است هنگام حرکت نزدیک به زمین خم شوند.

یک گربه افسرده یا مضطرب ممکن است دم خود را عصبی تکان دهد یا آن را نزدیک بدن خود نگه دارد.

وقتی گربه ها مضطرب یا غمگین هستند، ممکن است مردمک چشمانشان گشاد شود.

گوش‌های گربه‌ای مضطرب، افسرده یا استرس‌زا ممکن است به‌ویژه در حالت ایستاده یا رو به بیرون ظاهر شوند.

چرا گربه ها افسرده می شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که گربه شما ممکن است به طور ناگهانی حملات کوتاه مدت یا طولانی مدت افسردگی را تجربه کند.

بیماری یا صدمات: همانطور که در بالا ذکر شد، افسردگی اغلب با سایر شرایط روحی و جسمی همزمان است. تغییرات رفتاری ناگهانی همیشه باید باعث نگرانی شود زیرا علل زمینه ای می تواند از عفونت تا سرطان متغیر باشد.
تغییرات در زندگی روزمره گربه: گربه‌ها می‌توانند به روال‌ها و شیوه‌های زندگی معمولی خود وابسته شوند. تغییرات عمده مانند ورود گربه ها، سگ ها یا نوزادان جدید می تواند آنها را ناراحت کرده و منجر به علائم افسردگی شود.
اندوه: از دست دادن یکی از اعضای خانواده می تواند گربه ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد. تعجب نکنید اگر فردی که بیرون می رود یا فوت می کند باعث افسردگی موقت گربه شما می شود.

هر رویداد استرس زا که گربه را تحت تاثیر قرار دهد از جمله:

– ورود یک حیوان خانگی جدید
– از دست دادن صاحب
– گربه های ولگرد در حیاط
– اختلال در خانواده، مانند طلاق
– بچه جدید
– صاحب به تعطیلات می رود
– کار ساختمانی در خانه

درمان گربه افسرده در خانه

اگر متوجه تغییرات رفتاری در گربه خود شدید، اولین قدم شما باید همیشه شامل مشورت با دامپزشک باشد. به این ترتیب، می توانید به سرعت سایر بیماری های زمینه ای جدی را که می توانند بر رفتار گربه شما تأثیر بگذارند، رد کنید.

در خانه، این مراحل اضافی مراقبت از حیوان خانگی می تواند همان چیزی باشد که گربه افسرده شما برای احساس بهتر نیاز دارد:

تحریک ذهنی بیشتری در قالب زمان بازی یا درگیر شدن با اسباب بازی های جدید فراهم کنید.
برای اینکه به گربه خود نشان دهید که چقدر به آن اهمیت می دهید، محبت بیشتری به او نشان دهید.
سعی کنید با اضافه کردن کنسروهای مخصوص گربه به وعده های غذایی گربه، کمبود اشتها را برطرف کنید. فقط مطمئن شوید که هر گونه تغییر رژیم غذایی را با دامپزشک خود در میان بگذارید .

 

چه موقعی به دامپزشک مراجعه کنیم ؟

اصلی ترین موضوع پس از تشخیص افسردگی ، علت یابی آن میباشد . در واقع افراد یا حیوان خانگی جدید در خانه ، تغییرات دکوراسیون ، تغییر محل خواب گربه و … میتواند از علل افسردگی گربه شما باشد که با تشخیص و رفع آن میتوان انتظار بهبود داشته باشید . در صورتی که مدت طولانی گربه درگیر این حالت باشد میتوانید از دامپزشکان آنلاین دکترپت مشورت بگیرید و در صورت نیاز به دامپزشکی مراجعه کنید.

مشاوره آنلاین با دامپزشک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *