داروهای دامپزشکی

کلیندامایسین برای سگ و گربه (دام کوچک)

 

مروری بر کلیندامایسین برای سگ‌ها و گربه‌سانان

کلیندامایسن که به نام DALADIC® نیز شناخته می شود، یک آنتی بیوتیک است که برای سگ ها و گربه ها استفاده می شود. می‌توان آن را به‌عنوان انتی بیوتیک تزریقی که برای درمان عفونت‌های جدی، به‌ویژه در درگیری تنفسی و استخوانی مورد استفاده قرار گیرد.

کلیندامایسین با سرکوب سنتز پروتئین‌های باکتری‌ها از رشد آنها جلوگیری میکند و به عنوان یک آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند. این دارو با اریترومایسین و مشتقات آن مکانیسم اثر مشابهی دارد. کلیندامایسین همچنین مشابه داروی لینکومایسین (لینکوسین) عمل می‌کند.

این آنتی‌بیوتیک برخی از باکتری‌ها در سگ‌ها و گربه‌ها را مهار کرده و در برابر باکتری‌هایی که عفونت پوست، حفره دهان، استخوان (جلوگیری از استئومیلیت) و مجاری تنفسی را ایجاد می‌کنند، موثر است.

کلیندامایسین یک داروی تجویزی است و فقط از دامپزشک یا با تجویز دامپزشک قابل تهیه است.

نام های تجاری و نام های دیگر کلیندامایسین

کلیندامایسین برای استفاده در حیوانات و انسان‌ها ثبت شده است. در انسان‌ها با نام تجاری Cleocin® و در دامپزشکی با نام تجاری Antirobe® شناخته می‌شود.

فرمولاسیون دامپزشکی: ندارد

موارد استفاده از سفتریاکسون برای سگ و گربه

کلیندامایسین برای درمان عفونت‌های باکتریایی در سگ‌ها و گربه‌ها به کار می‌رود، از جمله :

اگرچه کلیندامایسین برای درمان عفونت‌های تک یاخته‌ای در حیوانات استفاده شده است، اما اثربخشی آن برای این استفاده مورد بحث قرار گرفته است.

  • عفونت های دستگاه تنفسی
  • عفونت های پوستی
  • عفونت های استخوانی
  • عفونت زخم
  • ذات الریه
  • عفونت های دندانی
  • سایر عفونت های حفره دهانی

این دارو به‌طور معمول برای باکتری‌هایی که بدون اکسیژن رشد می‌کنند (باکتری‌های بی‌هوازی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلیندامایسین بر علیه عفونت‌های ناشی از انگل‌ها (کرم‌های روده)، کنه‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها موثر نیست.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

ایمنی و موثر بودن کلیندامایسین به شرط تجویز توسط دامپزشک است، اما برخی از حیوانات ممکن است به عوارض جانبی آن واکنش نشان دهند. این دارو نباید در حیواناتی که حساسیت یا آلرژی به آن دارند، استفاده شود.

در صورت مصرف داروهای دیگر همزمان با کلیندامایسین، تداخلات ممکن است رخ دهد؛ بنابراین، بهتر است قبل از مصرف همزمان با دامپزشک مشورت شود. این دارو ممکن است عوارضی نظیر استفراغ، اسهال و کاهش اشتها در سگ‌ها و گربه‌ها ایجاد کند.

از جمله محدودیت‌های مصرف، وجود فرمول مایع در گربه‌ها است که ممکن است بد مزه باشد و باعث شدت آب‌دهی می‌شود. در برخی موارد، گربه‌ها پس از مصرف یک دوز کلیندامایسین، مصرف دارو را ادامه ندهند یا آب دهان کنند.

تداخلات دارویی

سفتریاکسون ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. برای تعیین اینکه آیا سایر داروهایی که حیوان خانگی شما دریافت می کند می تواند با سفتریاکسون تداخل داشته باشد، با دامپزشک خود مشورت کنید. چنین داروهایی شامل برخی آنتی بیوتیک های دیگر است.

به دلیل ناسازگاری احتمالی با سایر داروهای ضد میکروبی مخلوط نکنید.

سفتریاکسون باید در بیمارانی که دیورتیک های لوپ دریافت می کنند با احتیاط مصرف شود زیرا ممکن است خطر سمیت کلیوی افزایش یابد. در چنین مواردی عملکرد کلیه باید کنترل شود.

سفالوسپورین ها، به طور کلی، ممکن است با تست کومبس تداخل داشته باشند (مثبت کاذب) و ممکن است به طور کاذب مقادیر 17 کتوستروئیدی ادرار را افزایش دهند.

اشکال دارویی موجود سفتریاکسون

کلیندامایسین به صورت امپول 300 میلی‌گرم/2میلی‌لیتر ، کپسول‌های 25 میلی‌گرم، 75 میلی‌گرم و 150 میلی‌گرم و 300 میلی‌گرم و همچنین سوسپانسیون خوراکی 25 میلی‌گرم در میلی‌لیتر و ژل عرضه می‌شود.

کپسول خوراکی کلیندامایسین 300 میلی گرم برای سگ و گربه

 

اطلاعات دوز سفتریاکسون برای سگ و گربه

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 11-22 mg/kg S.C – I.V Q.12-24h 3 الی 5 روز
گربه 5.5-22 mg/kg S.C – I.V Q.12h-24h 3 الی 5 روز

هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود دارو مصرف کرد.

در سگ‌ها، دوز معمول کلیندامایسین 5 میلی‌گرم در هر پوند (11 میلی‌گرم بر کیلوگرم) هر 12 ساعت یا 10 میلی‌گرم در هر پوند (22 میلی‌گرم بر کیلوگرم) هر 24 ساعت به صورت خوراکی تجویز می‌شود.

برای گربه‌ها، دوز کلیندامایسین متغیر است و از 2.5 میلی‌گرم در هر پوند (5.5 میلی‌گرم بر کیلوگرم) هر 12 ساعت تا 10 میلی‌گرم در هر پوند (22 میلی‌گرم بر کیلوگرم) هر 24 ساعت به صورت خوراکی تجویز می‌شود. دوز و دوره مصرف به نوع عفونت درمان شده بستگی دارد.

هم در سگ و هم در گربه، قرص کلیندامایسین باید با مقدار کمی آب داده شود تا قرص به معده وارد شود. این اقدام جهت جلوگیری از آسیب ممکن به مری ناشی از نشستن یک قرص خشک در مری است.

مدت زمان مصرف بستگی به شرایط تحت درمان، پاسخ به دارو و ایجاد هرگونه عوارض جانبی دارد. حتماً نسخه را تکمیل کنید مگر اینکه به طور خاص توسط دامپزشک شما تجویز شده باشد. حتی اگر حیوان خانگی شما احساس بهتری داشته باشد، کل برنامه درمانی باید تکمیل شود تا از عود بیماری جلوگیری شود یا از ایجاد مقاومت جلوگیری شود.

برای مشاوره آنلاین با دامپزشکان میتوانید از وبسایت دکترپت 24 استفاده نمایید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *