داروهای دامپزشکی

سیپروفلوکساسین برای سگ و گربه

مروری بر سیپروفلوکساسین برای سگ و گربه

سیپروفلوکساسین که معمولاً به عنوان Cipro® شناخته می شود، یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که برای درمان عفونت های سگ و گربه ناشی از باکتری استفاده می شود. این دارو به عنوان آنتی بیوتیک فلوروکینولون طبقه بندی می شود.

سایر داروهای این دسته عبارتند از انروفلوکساسین (Baytril®) و پرادوفلوکساسین (Veraflox®). سیپروفلوکساسین گاهی اوقات در سگ های بزرگ به جای انروفلوکساسین استفاده می شود. احتیاط هایی در مورد میزان جذب سیپروفلوکساسین در گربه ها و سگ ها وجود دارد و بنابراین توسط برخی از دامپزشکان توصیه نمی شود. سیپروفلوکساسین یک داروی تجویزی است و فقط از دامپزشک یا با تجویز دامپزشک قابل تهیه است. این دارو برای استفاده در حیوانات توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده است اما به طور قانونی توسط دامپزشکان به عنوان یک داروی OTC تجویز می شود.

نام های تجاری و نام های دیگر سیپروفلوکساسین

این دارو فقط برای استفاده در انسان ثبت شده است. فرمولاسیون انسانی: Cipro® (Bayer)، Ciloxan® (Alcon) فرمولاسیون دامپزشکی: ندارد

موارد استفاده از سیپروفلوکساسین برای سگ و گربه

سیپروفلوکساسین برای درمان انواع عفونت ها از جمله :

  • عفونت های پوستی
  • عفونت های دستگاه ادراری
  • عفونت های تنفسی
  • و عفونت های زخم ناشی از باکتری های حساس استفاده می شود.

سیپروفلوکساسین یک انتخاب عالی برای درمان عفونت گوش و یک دارو مناسب برای عفونت های چشمی میباشد . در حالی که سیپروفلوکساسین بسیار موثر است، برخی از باکتری ها به اثرات آن مقاوم هستند. سیپروفلوکساسین برای درمان عفونت های ناشی از ویروس ها، انگل ها یا کپک ها موثر نیست.

داروهای مرتبط : سفکسیم در سگ و گربه

 

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

سیپروفلوکساسین در حالی که به طور کلی در صورت تجویز توسط دامپزشک بی خطر و موثر است، می تواند در برخی از حیوانات عوارض جانبی ایجاد کند. سیپروفلوکساسین نباید در حیواناتی که حساسیت یا آلرژی به دارو دارند استفاده شود. در حیوانات جوان تحت درمان با سیپروفلوکساسین ممکن است به غضروف ها آسیب وارد شود. تورم مفاصل و لنگش علائم بالینی است که ممکن است مشاهده شود. البته در درمان عفونت های گوش و چشمی با سیپرو ، این علائم دیده نشده است. سیپروفلوکساسین نباید به توله سگ ها داده شود. توله سگ های بین چهار تا ۲۸ هفتگی بیشتر مستعد ابتلا هستند.

 گاهی اوقات، برخی از حیوانات به دلیل سیپروفلوکساسین دچار اسهال یا مدفوع شل می شوند.

تداخلات

سیپروفلوکساسین ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. برای تعیین اینکه آیا سایر داروهایی که حیوان خانگی شما دریافت می کند می تواند با سیپروفلوکساسین تداخل داشته باشد، با دامپزشک خود مشورت کنید. این داروها عبارتند از تئوفیلین، آنتی اسیدها، مکمل های آهن، سوکرالفات، سیکلوسپورین و آنتی بیوتیک های مختلف دیگر.

اشکال دارویی موجود سیپروفلوکساسین

سیپروفلوکساسین در قرص های 100، 250، 500 و 750 میلی گرمی موجود است. همچنین سوسپانسیون 5 درصد و 10 درصد و تزریق mg/ml 2 و mg/ml 10 وجود دارد. فرمول گوش به صورت سوسپانسیون حاوی 2 میلی گرم سیپروفلوکساسین و 10 میلی گرم هیدروکورتیزون در یک بطری 10 میلی لیتری موجود است. سیپروفلوکساسین چشمی به صورت محلول 0.3 درصد در بطری های 2.5 میلی لیتری، 5 میلی لیتری یا 10 میلی لیتری و به صورت پماد 0.3 درصد در لوله 3.5 گرمی موجود است.

اشکال مختلف قرص سیپروفلوکساسین

 

اطلاعات دوز سیپروفلوکساسین برای سگ و گربه

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 20-25mg/kg P.O-I.V برحسب دستور دامپزشک
 گربه 20-25mg/kg P.O-I.V   برحسب دستور دامپزشک

دارو هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود تجویز شود.

دوز معمولی که برای سگ ها تجویز می شود 10 تا 12 میلی گرم در هر پوند در روز (20 تا 25 میلی گرم بر کیلوگرم در روز) خوراکی است. کل دوز روزانه را می توان تقسیم کرد و هر 12 ساعت یک بار مصرف کرد.

در گربه ها، دوز مصرفی 10 تا 12.5 میلی گرم در هر پوند (20 تا 25 میلی گرم بر کیلوگرم) خوراکی یا داخل وریدی یک بار در روز است. کل دوز روزانه را نیز می توان تقسیم کرد (تقسیم) و هر 12 ساعت تجویز کرد.

به نظر می رسد که گربه ها داروهای دیگر این دسته را بهتر از سیپروفلوکساسین در صورت مصرف خوراکی متابولیزه می کنند، بنابراین معمولاً استفاده نمی شود.

فرم چشمی سیپروفلوکساسین حداکثر هر 2 ساعت تجویز می شود. شکل سیپروفلوکساسین مورد استفاده برای درمان عفونت گوش دو بار در روز تجویز می شود. مدت زمان مصرف بستگی به شرایط تحت درمان، پاسخ به دارو و ایجاد هرگونه عوارض جانبی دارد. مطمئن شوید که نسخه را تکمیل کنید مگر اینکه به طور خاص توسط دامپزشک شما تجویز شود. حتی اگر حیوان خانگی شما احساس بهتری داشته باشد، کل برنامه درمانی باید تکمیل شود تا از عود بیماری جلوگیری شود یا از ایجاد مقاومت جلوگیری شود.

برای مشاوره آنلاین با دامپزشکان میتوانید از وبسایت دکترپت 24 استفاده نمایید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “سیپروفلوکساسین برای سگ و گربه

  1. علیرضا گفت:

    چه عجب یک جوانمردی پیدا شد که ننوشته بیاین کلینیک ما و بذاره سر کار آدمو، دکتر جان دم شما گرم، موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *