داروهای دامپزشکی

ایورمکتین برای سگ و گربه،عوارض و دوز ضدانگل حیوانات

 

مروری بر ایورمکتین برای سگ‌ها و گربه‌سانان

ایورمکتین که با نام های Ivomec یا Heartgard نیز شناخته می شود، برای کنترل انگل های پوستی ( مانند جرب ، کک و کنه) ، انگل های گوارشی و انگل های داخل جریان خون در سگ ها و گربه ها استفاده می شود. بیماری های انگلی در حیوانات شایع است. انگل ها می توانند پوست، گوش ها، معده و روده ها و اندام های داخلی از جمله قلب، ریه ها و کبد را تحت تاثیر قرار دهند. چندین دارو برای از بین بردن یا جلوگیری از انگل هایی مانند کک، کنه، کنه و کرم ساخته شده است. ایورمکتین و داروهای مرتبط از موثرترین آنها هستند. ایورمکتین یک داروی از بین برنده انگل است و باعث آسیب عصبی به انگل می شود و در نتیجه انگل فلج و از بین میرود . برای جلوگیری از عفونت های انگلی، مانند پیشگیری از کرم قلب، و برای درمان عفونت ها، مانند کنه های گوش، میتوان استفاده کرد . ایورمکتین یک داروی تجویزی است و فقط از دامپزشک یا با تجویز دامپزشک قابل تهیه است.

نام های تجاری و نام های دیگر آیورمکتین

این دارو فقط برای استفاده در حیوانات ثبت شده است. فرمولاسیون انسانی: ندارد فرمولاسیون های دامپزشکی: Ivomec® (Merial)، Zimectrin® (Farnam)، Eqvalan® (Merial)، Heartgard® (Merial)، Iverhart® (Virbac) و آماده سازی های مختلف ژنریک

موارد استفاده از ضدانگل خارجی ایورمکتین برای سگ و گربه

ایورمکتین از ایجاد بیماری کرم قلبی در سگ ها و گربه ها جلوگیری می کند.(باید توجه کنید برای جلوگیری از کرم قلبی ، قرص ضدانگل پرازیکوآنتل انتخاب بهتری میباشد) ایورمکتین را می توان برای از بین بردن میکروفیلاریا (فرزندان میکروسکوپی) در سگ های آلوده به کرم قلب استفاده کرد.

از ایورمکتین میتوان در پیشگیری یا درمان کک و کنه همراه با درمان های دیگر که توسط دامپزشک توصیه میشود استفاده کنید . ایورمکتین در برابر کرم های نواری و فلوک های کبدی موثر نیست.

شما میتوانید در رابطه با پیشگیری و درمان انگل های حیوان خانگیتان از مشاوره آنلاین با دامپزشکان حاذق استفاده کنید.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی

ایورمکتین در حالی که به طور کلی در صورت تجویز توسط دامپزشک بی خطر و موثر است، می تواند عوارض جانبی در برخی از حیوانات ایجاد کند. ایورمکتین نباید در حیواناتی که دارای حساسیت مفرط شناخته شده یا آلرژی به دارو هستند استفاده شود. به دلیل اثرات سمی احتمالی باید در نژادهای بوردر کالی یا نژادهای مخلوط کولی با احتیاط استفاده شود. این امر به ویژه در هنگام استفاده از دوزهای بالاتر صادق است.

نژاد بوردکالی حساس به آیورمکتین

ایورمکتین نباید در سگ هایی که از نظر بیماری کرم قلبی مثبت هستند استفاده شود مگر تحت نظارت دقیق دامپزشک. قبل از شروع پیشگیری از کرم قلبی حاوی ایورمکتین، سگ باید از نظر کرم قلب آزمایش شود. ایورمکتین به طور کلی در سگ های کمتر از 6 هفته منع مصرف دارد . این دارو نسبتاً بی خطر است، اما اگر مقادیر زیادی از دارو داده شود یا به سگ های کرم قلب مثبت داده شود، ممکن است بیش از حد مصرف شود. علائم مصرف بیش از حد، از جمله سکندری، لرزش، نابینایی، بی‌حسی یا ضعف، معمولاً در عرض 12 ساعت پس از مصرف بیش از حد ظاهر می‌شوند. در سگ های کرم قلب مثبت، درمان حمایتی برای شوک ممکن است مورد نیاز باشد. ایورمکتین باید با احتیاط در دوزهای بالا هنگام استفاده با Comfortis™، دارویی که هجوم کک را درمان یا از آن جلوگیری می کند، استفاده شود.

تداخلات دارویی

برای تعیین اینکه آیا سایر داروهایی که حیوان خانگی شما دریافت می کند می تواند با پنتوپرازول تداخل داشته باشد، با دامپزشک خود مشورت کنید. این داروها شامل داروهای ضد قارچ خاصی مانند کتوکونازول و ایتراکونازول، آهن، مکمل‌های تیروئید، سوکرالفات و/یا وارفارین هستند. شایع ترین عارضه نامطلوب گزارش شده اسهال است.

اشکال دارویی موجود ایورمکتین در دامپزشکی

ایورمکتین در ایران بصورت ویال های دامپزشکی 1% و 5% موجود میباشد . در بازار جهانی به صورت تزریقی 10 میلی گرم بر میلی لیتر و 7/2 میلی گرم در میلی لیتر موجود است. 0.153 درصد و 1.87 درصد فرم خمیری. فرم خوراکی مایع 10 میلی گرم بر میلی لیتر و قرص های 68 میکروگرم، 136 میکروگرم و 272 میکروگرم. Heartgard Plus® و Iverhart® در غلظت های مختلف ایورمکتین همراه با پیرانتل پاموات موجود هستند.

ویال آیورمکتین 1%

 

اطلاعات دوز آیورمکتین برای سگ و گربه

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 0.006-0.003 mg/kg S.C بسته به نوع درمان بستگی به بیماری سگ
گربه 0.024 mg/kg S.C بسته به نوع درمان بستگی به بیماری گربه

دارو هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود تجویز شود.

دوز ایورمکتین از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است و همچنین به هدف درمان بستگی دارد. دستورالعمل های دوز عمومی دنبال می شود. برای سگ ها: دوز 0.0015 تا 0.003 میلی گرم در هر پوند (0.003 تا 0.006 mg/kg) یک بار در ماه برای پیشگیری از کرم قلبی است. 0.15 میلی گرم در هر پوند (0.3 میلی گرم بر کیلوگرم) یک بار، سپس در 14 روز برای انگل های پوست تکرار کنید. و 0.1 میلی گرم در هر پوند (0.2 mg/kg) یک بار برای انگل های گوارشی. برای گربه ها: دوز 0.012 میلی گرم در هر پوند (0.024 میلی گرم بر کیلوگرم) یک بار در ماه برای پیشگیری از کرم قلب است. مدت زمان مصرف بستگی به شرایط تحت درمان، پاسخ به دارو و بروز هرگونه عوارض جانبی دارد. مطمئن شوید که نسخه را تکمیل کنید مگر اینکه به طور خاص توسط دامپزشک شما تجویز شود. حتی اگر حیوان خانگی شما احساس بهتری داشته باشد، کل برنامه درمانی باید تکمیل شود تا از عود بیماری جلوگیری شود یا از ایجاد مقاومت جلوگیری شود.

 

12 دیدگاه در “ایورمکتین برای سگ و گربه،عوارض و دوز ضدانگل حیوانات

 1. Lilit گفت:

  برای ریزش شديد مو سگ مناسبه

  1. دکتر اسماعیلی گفت:

   سلام وقت بخیر
   علت ریزش مو باید مشخص شود و سپس دارو طبق آن تجویز شود ، داروی آیورمکتین به عنوان ضدانگل خارجی کاربرد دارد و نباید به عنوان ضدریزش مورد استفاده قرار گیرد.

  2. محسن گفت:

   دارو ایور چند وقت یکبار زده شود راهنمایی کنید

   1. admin گفت:

    سلام وقت بخیر ، بطور معمول این دارو نباید استفاده شود و طبق بیماری حیوان خانگی شما یا تحت شرایط خاص توسط دامپزشک تجویز میشود .
    شما میتوانید از طریق مشاوره آنلاین با دامپزشکان دکترپت اطلاعات بیشتری کسب کنید .

 2. بیتا گفت:

  درود وقت بخیر
  برای گربه ی بیرونی که به دلیل نا آرام بودن امکان درمان نداریم آیا میشود از قرص آیورمکتین استفاده کرد؟,
  و اگر منع مصرف ندارد لطفا دوز مناسب را راهنمایی بفرمایید؟, ممنون

  1. دکتر اسماعیلی گفت:

   سلام وقت بخیر
   منع مصرفی ندارد و میتوانید استفاده کنید . علت استفاده از ایورمکتین برای گربه موردنظر را بفرمائید تا بهتر راهنماییتون کنم

   1. نوید گفت:

    وقتتون بخیر ، آیور جکت را برای سگی که جرب داره میشه استفاده کرد و اینکه چه دوری باید مصرف بشه واسه سگ ، نژاد والهاند سوئدی هست حدود ۸-۹ کیلو وزن دارد

    1. دکتر اسماعیلی گفت:

     سلام وقت بخیر
     لطفا از طریق مشاوره آنلاین با دامپزشک سوال خود را مطرح کنید.

 3. محمد مهدی توکلی گفت:

  سلام.دم گربه ما جرب یا همان گر دارد من پماد گوگرد 10درصد با وازلین استفاده کردم ولی زیاد موثر نبود ایا ایو مکتین در این مورد کار برد دارد؟چه مقدار تجویز می کنید

  1. admin گفت:

   سلام وقت بخیر
   لطفا از طریق مشاوره آنلاین دامپزشک سوال خود را مطرح کنید.

 4. Mahsa گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر من از دارو بصورت محلول مقداری مالیدم به پشت سر و دست های گربه ام که کنه داشت اما حالا گربه ام اختلال حرکاتش داره چیکار باید کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر اسماعیلی گفت:

   سلام وقت بخیر ، شرایط اورژانس میباشد و هرچه سریعتر به بیمارستان دامپزشکی مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *