داروهای دامپزشکی

استفاده از ویتامین B12 برای سگ‌ها و گربه‌ها

گربه و استفاده از ویتامین b12

ویتامین B12 (سیانوکوبالامین و هیدروکسوکوبالامین) برای رشد، تولید مثل سلولی، خونسازی و نوکلئوپروتئین، سنتز میلین و درمان کمبود B12 برای سگ ها و گربه ها ضروری است.
این ماده در ترکیب نزدیک با فولات در سنتز بلوک های ساختمانی برای سنتز DNA و RNA کار می کند. همچنین برای حفظ یکپارچگی سیستم عصبی و برای سنتز مولکول های دخیل در بیوسنتز اسیدهای چرب، متابولیسم اسیدهای آمینه و تولید انرژی ضروری است.
مولکول B12 حاوی کبالت بزرگترین مولکولی است که از طریق مخاط روده جذب می شود و انتقال فقط در ایلئوم انجام می شود. B12 به طور کلی در منابع غذایی گیاهی وجود ندارد، مگر اینکه غذا توسط میکروب ها آلوده شده باشد.

نحوه جذب ویتامین B12 : ویتامین بلع شده به پروتئین های R متصل است و قبل از جذب باید توسط کلسیم، پروتئازها و بی کربنات در دوازدهه آزاد شود. سپس B12 آزاد به فاکتور ذاتی (IF) متصل می شود تا به عنوان یک دایمر از طریق سلول های روده منتقل شود. سپس در جریان خون به کبد منتقل می شود و به ترانسکوبالامین-2 (TC-2) متصل می شود. کبد یک مخزن غنی برای B12 است و آن را در صورت نیاز در جریان خون سیستمیک آزاد می کند. اختلالات معده، روده یا پانکراس که بر جذب B12 تأثیر می گذارد، منجر به کمبود B12 می شود.

کمبود B12 با تأثیر بر تولید DNA باعث کم خونی خطرناک (مگالوبلاستیک) می شود. همچنین از آنجایی که B12 در سنتز اجزای لیپیدی و پروتئینی میلین نقش دارد، در کمبود شدید B12 دمیلینه شدن و تحلیل عصبی رخ خواهد داد.

نقش ویتامین B12 در حیوانات

مهمترین واکنش های بدن که در آن B12 نقش دارد عبارتند از:
الف) بازآرایی متیل مالونیل-CoA به سوکسینیل-CoA برای استفاده در گلوکونئوژنز

ب) انتقال یک گروه متیل از N5-متیل تتراهیدروفولات به هموسیستئین در تشکیل متیونین [تحت تاثیر متلیکوبالامین سنتاز] با تشکیل تتراهیدروفولات در نتیجه. تتراهیدروفولات در بیوسنتز پورین، پیریمیدین و اسید نوکلئیک نقش دارد.

علائم بالینی کمبود B12

شامل بی‌اشتهایی، بی‌حالی و عدم رشد است. علائم هماتولوژیک شامل کم خونی مگالوبلاستیک غیر ترمیمی، آنیزوسیتوز، پویکیلوسیتوز و نوتروپنی همراه با هیپرسگمانتاسیون، علائم بیوشیمیایی کمبود B12 شامل کاهش سطح کوبالامین سرم، افزایش سطح اسید متیل مالونیک سرم، هموسیستینوری و متیل مالونوری است.
سندرم سوء جذب مادرزادی B12 در اسکناوزرهای غول پیکر، مرزی، بیگل ها و گربه ها گزارش شده است.

نام های تجاری و نام های دیگر کوبالامین (Vit B12)

این ویتامین برای استفاده در انسان ثبت شده است.
فرمولاسیون انسانی: Big Shot-12® (طبیعی)، Crystamine® (دانهال)، Cyanojet® (Mayrand)، Cyomin® (جنگل)، Rubesol® (مرکزی)، Hydro-Crsyti-12® (Roberts Hauck)، LA-12 ® (Hyrex)، Nascobal® (Nastech) و ویتامین B12 عمومی (فرآورده های تزریقی و خوراکی).
فرمولاسیون دامپزشکی: هیچ کدام (به جز به عنوان بخشی از فرمولاسیون های مولتی ویتامین)

امپول ویتامین B12

موارد استفاده از ویتامین ب12 برای سگ و گربه

درمان کمبود اولیه یا ثانویه B12

عوارض جانبی کوبالامین

ویتامین B12 اساساً غیر سمی است اما نباید به حیواناتی که به آن یا کبالت حساسیت دارند داده شود. شوک آنافیلاکتیک و مرگ در انسان به دنبال تزریق ویتامین B12 گزارش شده است.
تداخلات دارویی
تعدادی از داروها مانند نئومایسین، کلرید پتاسیم، اسید p-aminosalicylic و کلشی سین بر جذب ویتامین B12 تأثیر می گذارند.

 

اطلاعات دوز ویتامین B12 در سگ و گربه

لطفا توجه داشته باشید: همیشه قبل از دادن هر نوع ویتامین به حیوان خانگی خود با دامپزشک خود صحبت کنید.

نوع حیوان دوز دارو راه مصرف فاصله زمانی تجویز دوره مصرف
سگ 100-200ug/kg P.O یکبار در روز برحسب دستور دامپزشک
 گربه 50-100ug/kg P.O یکبار در روز برحسب دستور دامپزشک

دارو هرگز نباید بدون مشورت با دامپزشک خود تجویز شود.

سگ:

از طریق تزریق: 50 میکروگرم بر کیلوگرم هر 2 هفته (موثر در یک مطالعه)
درمان خوراکی کمبود B12 بسته به علت آن همیشه موثر نیست. فاکتور ذاتی (IF) ممکن است برای تسهیل جذب B12 باید تامین شود. می توان آن را با دوز 100 تا 200 میکروگرم بر کیلوگرم یک بار در روز مصرف کرد.
گربه:

داده های خوبی در دسترس نیست
از طریق تزریق – 250 میکروگرم به ازای هر گربه به صورت زیر جلدی یک بار در هفته به مدت 6 هفته و سپس بیش از 1-2 ماه ممکن است تجویز شود.
درمان خوراکی بعید است در حالت‌های سوءجذب سودمند باشد (مثلاً بیماری پانکراس که با تولید و آزادسازی IF پانکراس تداخل دارد). ویتامین B12 را می توان 50 تا 100 میکروگرم بر کیلوگرم یک بار در روز مصرف کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *